Sunday, September 28

  Workshops and Tutorials
 9.30 am Registration opens
 

CELLmicrocosmos neXt
Room: U2-205 (section U, 2nd floor)
10.00 am - 12.00 pm: Hands-on tutorials
12.00 - 2.00 pm: Lunch break
2.00 - 4 pm: Workshop
4.00 - 4.30 pm: Coffee Break (see below)
4.30 - 6.00 pm: Workshop

Information Visualization with Omix
Room: V2-121 (section V, 2nd floor)
10.00 am - 12.00 pm: Tutorial
12.00 - 2.00 pm: Lunch break
2.00 - 4 pm: Tutorial
4.00 - 4.30 pm: Coffee Break (see below)
4.30 - 6.00 pm: Tutorial

Cloud Computing
Room: V2-105/115 (section V, 2nd floor)
10.00 am - 12.00 pm: AmazonWebServices Introduction (Amazon)
12.00 - 2.00 pm: Lunch break
2.00 - 4 pm: Docker Tutorial, BiBiCloud Introduction, BiBiCloud Hands-on
4.00 - 4.30 pm: Coffee Break (see below)
4.30 - 5.30 pm: Scaling up BiBiCloud Applications

For more information, see: Workshops/tutorials

4.00 - 4.30 pm Coffee Break
(jointly for all workshops and tutorials in the main hall next to lecture hall 7)
4.30 - 6.00 pm Workshops and Tutorials. Details will be provided soon.
6.00 - 8.00 pm Welcome Reception
(in the main hall next to lecture hall 7)
  Enjoy finger food and drinks. Registration desk will be open.

 

All talks will be held in lecture hall H7.

On Monday and Tuesday, complimentary lunch will be served in a dedicated area of the University's main cafeteria (Mensa). After lunch, coffee will be provided next to the conference lecture hall.

(R) Regular Paper
(H) Highlight Paper

Monday, September 29

8.00 am Registration opens, poster mounting
9.00 am Opening (Robert Giegerich)
  Session Chair: Robert Giegerich
9.05 am Keynote
"Genomics of Uncultivated Microorganisms"
Tanja Woyke (DOE Joint Genome Institute, Walnut Creek, California)
9.50 am "BlockClust: efficient clustering and classification of non-coding RNAs from short read RNA-Seq profiles" (H)
Pavankumar Videm, Dominic Rose, Fabrizio Costa and Rolf Backofen
10.15 am Coffee Break
  Session Chair: Alexander Sczyrba
10.45 am "Protein family analysis at the domain-level" (H)
Nicolas Terrapon, Andrew Moore and Erich Bornberg-Bauer
11.10 am "Explaining gene responses by linear modeling" (R)
Yvonne Poeschl, Ivo Grosse and Andreas Gogol-Döring
11.35 am Keynote
"EMBL-EBI: Bioinformatics Infrastructure Enabling Life Science Research"
Rolf Apweiler (The EMBL-European Bioinformatics Institute, Hinxton, Cambridge)
12.20 pm Lunch
  Session Chair: Sven Rahmann
2.10 pm "RNA-Seq Driven Gene Identification" (H)
Franziska Zickmann, Martin S. Lindner and Bernhard Y. Renard
2.35 pm "A general approach for discriminative de novo motif discovery from high-throughput data" (H)
Jan Grau, Stefan Posch, Ivo Grosse and Jens Keilwagen
3.00 pm Keynote
"Probabilistic Structures in Population Genetics: Ancestral lines under selection"
Ellen Baake (Bielefeld University)
3.45 pm Coffee Break
  End/go downtown
5.00 pm Guided Tours (meeting point will be announced later)
8.00 pm Conference Dinner

Tuesday, September 30

8.00 am Registration opens
  Session Chair: Tim Nattkemper
9.00 am Keynote
"Towards Spatial Systems Biology using Imaging Mass Spectrometry"
Theodore Alexandrov (University of Bremen, University of California, SCiLS GmbH)
9.45 am "Interactive and dynamic web-based visual exploration of high dimensional bioimages with real time clustering" (R)
Magnus Rathke, Jan Kölling and Tim W. Nattkemper
10.10 am Coffee Break
  Session Chair: Stefan Albaum
10.45 am "Efficient Large-scale Bicluster Editing" (H)
Peng Sun, Jiong Guo and Jan Baumbach
11.10 am "Flexible database-assisted graphical representation of metabolic networks for model comparison and the display of experimental data" (R)
Jana Tillack, Melanie Bende, Michael Rother, Maurice Scheer, Susanne Ulas and Dietmar Schomburg
11.35 am Poster Flash Presentations: one minute and one slide each
12.20 pm Lunch
  Session Chair: Mario Botsch
2.10 pm "Single-Molecule, Real-Time (SMRT™) DNA Sequencing: Technology Update and Recent Applications", Ralph Vogelsang, Pacific Biosciences
2.35 pm Keynote
"Challenges in RNA Bioinformatics"
Peter Stadler (Leipzig University)
3.20 pm Coffee Break
 
Poster Session
4.30 pm Open GFG Meeting
(lecture hall H7)
5.30 pm GFG Board Meeting
(by invitation only, room U2-200)
   
   
8.00 pm PC Dinner (by invitation only)
Restaurant GlückUndSeligkeit, Artur-Ladebeck-Straße 57, Tram line 1 to "Senne" - stop "Bethel"

Wednesday, October 1

8.00 am Registration opens
  Session Chair: Jens Stoye
9.00 am Keynote
"High Throughput Algorithms for Big Data Genomics"
Cenk Sahinalp (Simon Fraser University, Burnaby, British Columbia; Indiana University, Bloomington, Indiana)
9.45 am "Characterizing metagenomic novelty with unexplained protein domain hits" (R)
Thomas Lingner and Peter Meinicke
10.10 am Coffee Break
  Session Chair: Pedro Feijao
10.45 am "On the limits of computational functional genomics for bacterial lifestyle prediction" (H)
Eudes Barbosa, Richard Röttger, Anne-Christin Hauschild, Vasco Azevedo and Jan Baumbach
11.10 am "A Pipeline for Insertion Sequence Detection and Study for Bacterial Genome" (R)
Huda Al-Nayyef, Christophe Guyeux and Jacques M. Bahi
11.35 am "Towards Accurate Transcription Start Site Prediction: a modelling approach" (H)
Marko Djordjevic
12.00 am Closing Remarks (Jens Stoye)

KEY DATES

Conference:
September 29 - October 1
Workshops & Tutorials:
September 28

Submission deadline:
June 9 (papers, workshops)

Notification of acceptance:
June 14(workshops)
July 7(papers)

Poster abstract submission:
July 14

Final version due:
July 21

Travel grant applications:
August 10 (read more...)

Early registration deadline:
August 28

PROCEEDINGS

available online...

POSTER AND FLYER

icon poster   icon flyer